مایکروسافت سرانجام تصمیم گرفت به سازندگان رایانه اجازه دهد گزینه‌ی تغیر از ویستا به ویندوز اکس‌پی را برای مشتریانشان فراهم کنند.

به گزارش سرویس فن‌آوری اطلاعات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از زمان آغاز عرضه‌ی نسخه نهایی ویندوز ویستا سازندگان رایانه با تقاضای کاربرانی که خواهان باقی ماندن در سیستم ویندوز اکس پی بودند مواجه شدند و برخی از سازندگان مانند سونی تقاضای مشتریان خود را اجابت کرده و درایورهایی را برای ویندوز اکس‌پی برای لپ‌تاپ‌های وایو خود فراهم کردند زیرا آشکارا شمار زیادی از کسانیکه سیستم ویستا را نصب کرده بودند خواهان خلاصی از سیستم عامل جدید و نصب ویندوز قدیمی‌تر مایکروسافت بودند که به آن بیشتر عادت داشتند.

در واقع اغلب سازندگان رایانه پیش از این برنامه‌هایی را برای فراهم کردن اکس‌پی به خریداران سیستم‌های سخت‌افزاری جدید پیش‌بینی کرده بودند اما برخی این گزینه‌ را تنها برای مشتریان تجاری داشتند و دقیقا این شرکت‌ها بودند که به دلایلی چون لزوم ارتقای سخت‌افزاری و عدم سازگاری نرم افزارها با ویستا نسبت به بکارگیری آن بی‌میل بودند.

اما مشکل این است که تحت پیش‌بینی فعلی مایکروسافت از سازندگان رایانه بزرگ درخواست خواهد کرد که فروش سیستم‌های مبتنی بر اکس‌پی را تا پایان ماه اول سال 2008 متوقف کنند، هر چند سازندگان سخت‌افزار بدون مبارزه تسلیم خواست مایکروسافت نخواهند شد.